Hakkımda - https://mehmetucar.com - İnşaat Mühendisi Mehmet Uçar'ın Kişisel Web Sitesi

İçeriğe gitStatik & Betonarme Proje Konusunda Tecrübenin Adresi


Tüm Meslektaşlarım Merhaba,

Ben İnşaat Mühendisi Mehmet Uçar.

İ.T.Ü. Sakarya Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümünden 1991 yılında mezun oldum.

Üniversite de okurken de ileride Projecilik yapmayı hedeflediğim için, seçmeli derslerimi Yapı Statiği, Betonarme, Çelik ve İnşaat Mühendisliği'nde Bilgisayar Uygulamaları gibi derslerden seçmiştim.
Ayrıca Bitirme Projemde de Yüksek Katlı bir binanın Statik & Betonarme hesaplarını ve çizimlerini elde hazırlamıştım.

O zamanlar bilgisayarların yeni yeni kullanılmaya başlandığı, bilgisayar programlarının ise çok az olduğu zamanlardı. 
Bu nedenle Statik & Betonarme Paket Programlar ya çok azdı, ya da benim gibi yeni mezun bir mühendis için oldukça pahalıydı.
O dönem Statik & Betonarme hesaplarımı, Quick Basic ile kendi yazmış olduğum Statik & Betonarme Programımla bilgisayar da yapıyor, 
çizimleri ise rapido kalem seti kullanmak suretiyle, aydınger kağıdına tek tek elde çiziyordum.

Bu arada Makina Mühendisi olan ortağım için de Isı Kaybı Hesabı, Kalorifer Hesaplarını yapabileceği bir program da yazmıştım. 
Ortağım da mekanik proje hesaplarını benim yazmış olduğum programla yapıyor, çizimleri ise elde çiziyordu. 

Tabii hesapların bile bilgisayarda yapılması bize ciddi anlamda zaman kazandırıyordu. Keşke çizimleri de bilgisayarda yapabilseydik. Onun için biraz zaman geçmesi gerekiyormuş. :)

Bu şekilde bütün zorluklarına rağmen, İnşaat Mühendisi olarak Proje sektöründe 1998'e kadar çalıştım. 

1998'den itibaren Projeciliğe ara vererek, sırasıyla Kayseri Büyükşehir Belediyesi İmar Daire Başkanlığında Kontrol Mühendisi ve 9400 Üyeli Özel Kooperatifte Kontrol Mühendisi olarak çalıştım.

Daha sonra İhalelere girmek suretiyle, Resmi Kurumların Bakım, Onarım, Tadilat ve Uygulama işlerini yaptım. 

Özel Şirketlerde Saha Mühendisi ve Şantiye Şefi olarak çalıştım.

15 yıldır da, Plankote, Zemin Etüdü, Mimari, Statik & Betonarme, Mekanik, Elektrik, Altyapı ve Peyzaj Projeleri üzerine çalışmalarımız devam etmektedir.

Son 15 yıllık süreçte, Özellikle Statik & Betonarme proje data ve çizimi üzerinde yoğun bir şekilde hem kendim, hem de ofisim de çalışan mühendis arkadaşlarımla birlikte çalıştım. 

Proje Tecrübem sekmesinde yayınladığım yüzlerce farklı projeyi gece gündüz çalışmak ve modellemek suretiyle, yıllar içerisinde hazırladık ve onaylattık. 

TOKİ, Bakanlıklar ve Özel Firmalar için güzel yurdumuzun hemen hemen her bölgesinde, bir çok şehir ve ilçesinde yüzlerce proje yaptık. 

Bu projelerin %95'e yakını onaylanmış ve uygulaması yapılmıştır. %5lik kısmı ise onaylanmış ve uygulama safhasındadır. 

Bu projelerden örnekler verecek olursam: 

Toki Toplu Konut İdaresi Başkanlığı Projeleri, Tünel Kalıp Konutlar, Konvansiyonel Konutlar, Sağlık Bakanlığı Hastaneleri (20, 30, 50, 75, 120, 150, 544 Yataklı Hastane Projeleri), Sağlık Ocakları, Aile Sağlığı Merkezleri, 8-16-24-32-40 Derslikli Okullar, Teknik Okullar, Atölyeler, Avm, Ticaret Merkezleri, Dükkan, Büfe, T3-T5-T7-T8-T16 ve bir çok farklı Tipte Camiiler, Spor Salonları, Taş ve Betonarme İstinat Duvarları, Yurtiçi ve Yurtdışı Özel Konut ve Villa projeleri, MİT Binaları, SGK Binaları, MSB Karakol, Kalekol, Tabur ve Askeri Hizmet Binaları, Kademe, Er-Erbaş Hizmet Binaları, Misafirhaneler, Jandarma İl ve İlçe Binaları.

Şu an için aklıma gelenlerin bir kısmı bunlar.

Yurt dışına da Türk Müteahhitlerin uyguladığı birçok proje yaptık.

İlk kullanmaya başladığımız günden beri (15 yıldır) Sta4-Cadin Lisanslı kullanıcısıyız.

RwCad'in de Lisanslı kullanıcısıyız.

Sta4-Cad'i hızından, çok düşük konfigürasyonlu bilgisayarlar da bile sorunsuz çalışmasından, projelerle ilgili her hangi bir problemle karşılaştığımız da Sta Bilgisayar’ın Sahibi Serdar Bey’in ve ekibinin çok kısa süre de çözüm üreterek dönüş yapmasından ve de en önemlisi programın sürekli online olarak upgrade edilebilmesinden çok memnunum. Bu nedenle de Sta4-Cad kullanmak bir inşaat mühendisi olarak bana çok keyif veriyor. Sta4-Cad kullanarak modellediğim ve projelendirdiğim bir çok yapının uygulamasının yapılmış ve insanımıza hizmet ediyor olması da ayrıca bir gururdur benim için. Sta4-Cad’i çok yoğun bir şekilde kullandım. 15 yıllık süreçte yüzlerce projeyi bizzat kendim datalarını modelleyip, ofisimde birlikte çalıştığım mühendis meslektaşlarımla birlikte çizimleri hazırlayıp projelendirip, onaylattık.


www.projedizayn.net           www.mehmetucar.com           www.sevgiproje.com


Sitelerini kurma amacım, yeni mezun olup yeterli tecrübesi olmayan Meslektaşlarıma, Sta4-Cad ile bina ve/veya yapılarını modelleyerek Yönetmeliklere uygun, mümkün olduğunca doğru ve güvenli model oluşturarak, projelerini hızlı bir şekilde  hazırlayarak, müşterilerine karşı hız kazandırmak ve yardımcı olabilmektir. Ayrıca yeterli tecrübesi olduğu halde iş yoğunluğu çok fazla olup modellemeye yeterli zaman ayıramayan Meslektaşlarıma da yardımcı olabilmektir.

Modellemeye ilave olarak hesap raporlarının hazırlanması ve Betonarme Projelerin çizilmesi için de teklif verebilirim.

27 yıllık bir mühendis olarak, tecrübelerimi ve bilgi birikimi mi kullanarak, Siz Meslektaşlarımla birlikte ortaya çok güzel çalışmalar çıkaracağımıza eminim.

Tüm Meslektaşlarıma, gerek proje alanı olsun, gerekse şantiye alanı, çalışma hayatları boyunca başarılar, mutluluklar ve bol kazançlar dilerim.


Hoşça kalın, Sevgiyle kalın...

İçeriğe dön